Ženy na trhu práce a v podnikatelském sektoru byly hlavním tématem konference „ Ženy a business: Příležitosti a výzvy v České republice“, kterou v úterý 19. listopadu uspořádaly Velvyslanectví Itálie v Praze a Italsko-česká obchodní a průmyslová komora. Událost zahájili svými pozdravy italský velvyslanec J.E. Mauro Marsili, zástupkyně velvyslance Laura Calligaro a předseda Italsko-české komory Danilo Manghi.
Bývalá europoslankyně a podnikatelka Martina Dlabajová poukázala na obtíže či diskriminace, kterým ženy čelí v byznysové sféře, a také na jejich potenciál. Tématu genderové rovnoprávnosti se velmi věnují Evropská komise i Evropský parlament, kde Dlabajová strávila dvě volební období. „Kvóty se mi nelíbí, ale líbí se mi, čeho dosáhnou,“ odcitovala výrok někdejší eurokomisařky Viviane Reding, se kterou podle svých slov bývalá europoslankyně souhlasí.
Zákon zajišťující kvóty v Itálii zaručil nárůst přítomnosti žen ve správních radách velkých firem, uvedla Lella Golfo, předsedkyně italské nadace Fondazione Marisa Bellisario, která podporuje rozvoj ženských talentů. Ženy dnes představují 43% členů správních rad velkých italských podniků, což je třetí nejvyšší údaj v Evropě. „Ženská zaměstnanost dosáhla rekordních hodnot,“ připomněla další pozitivní údaj Golfo, podle které ženy v Itálii čím dál častěji zastávají i vysoké veřejné funkce. Genderová rovnoprávnost podle ní pomáhá k rozvoji prosperity i zlepšení nepříznivých demografických trendů.
Manažerka společnosti Vodafone Tereza Rychtaříková představila některé inciativy Hospodářské komory ČR, jejíhož vedení je členkou, na podporu žen v byznysu. Členka správní rady UniCredit Bank Czech Republic & Slovakia Valentina Stranieri pak uvedla hlavní prvky inkluzivní strategie této italské bankovní skupiny. Expertka Laura Catarrassa věnovala svůj příspěvek postavení žen na trhu práce a některým rozdílům mezi Itálií a Českou republikou. Akci ukončila svým vystoupením Eva Horelová, zástupkyně vedoucího zastoupení Evropské komise v ČR. Horelová poukázala na některé základní faktory pro dosažení větší rovnoprávnosti, například bezpečnost či právní stát. „Evropa je pro ženy dobrou adresou,“ řekla na závěr diplomatka.
Zdroj: Camic
Zdroj fotografie: Lucie Bednárová