Prvního července letošního roku měla vstoupit v platnost tzv. Restituční tečka, jež měla zabránit vydávání náhradních pozemků v rámci restitucí. Opatření se týkalo především restituentům, jejichž nemovitý majetek nemohl být z nějakého důvodu vydán. Ústavní soud ale opatření zrušil, což by mohl mít i dopad i na trh s pozemky. Na téma jsme mluvili s advokátem Petrem Petákem ze Spoladore & Bystřický, advokátní kancelář s.r.o..
Co přesně zaváděla tzv. Restituční tečka?
„V rámci tzv. „restituční tečky“ mělo dojít k ukončení vydávání náhradních pozemků za pozemky původně zabavené v období let 1948 – 1989, a to právě od 01.07.2018. Poté by již bylo pouze možné získat za zabavené pozemky finanční náhradu.“
Z jakých důvodu bylo toto opatření schváleno?
„Hlavním argumentem, proč mělo dojít k ukončení vydávání náhradních pozemků, tvrdil, že Česká republika již nemá dostatečné množství kvalitních zemědělských pozemků, které by bylo možné vydat. Toto se však podle Ústavního soudu nepodařilo České republice prokázat.“
Existují i další důvody, proč Ústavní soud shodil Restituční tečku ze stolu?
„Dalším argumentem Ústavního soudu ke zrušení restituční tečky byla skutečnost, že by její zrušení nastavilo nerovnosti v rámci srovnatelné skupiny oprávněných osob. Tato restituční tečka by totiž stejné osoby (tj. ty, kteří mají právo na vydání náhradních pozemků) rozdělila na ty, jejichž nárok byl vydáním náhradního pozemku uspokojen a na ty, kterým náhradní pozemky vydány nebudou, a to aniž by tuto skutečnost sami zavinili. S ohledem na tyto skutečnosti se Ústavní soud rozhodl tzv. „restituční tečku“ zrušit. Vydávání náhradních pozemků restituentům tedy má probíhat i po prvním červenci.“
Je možné odhadnout, kolika lidí se zrušení dotkne?
„Přesný počet osob, jichž se zrušení restituční tečky dotkne lze jen těžko odhadovat. Nicméně dle vyjádření Státního pozemkového úřadu, který o vydání náhradních pozemků rozhoduje, v současné době běží již jen několik desítek správních řízení, týkajících se vydání náhradního pozemku. I nadále však existuje více než 42 tisíc osob, které mají právo na vypořádání za zabavení pozemků v letech 1948 – 1989.“
Zdroj: Camic
Zdroj fotografie: Pixabay