Resultati di ricerca...
  • cs
  • it
close

Login

News

28.02.2017

Sandro Gozi: na evropské integraci je stále co zlepšovat

Ve veřejné debatě se svým českým protějškem, Tomášem Prouzou, italský státní tajemník pro evropské záležitosti Sandro Gozi představil v Praze italské priority v Evropské Unii. V krátkém rozhovoru Sandro Gozi také zhodnotil roli zemí střední a východní Evropy v procesu evropské integrace.

Pane tajemníku Gozi, Vaším politickým mentorem byl Romano Prodi, který se jako předseda Evropské komise hodně zasadil o vstup zemí bývalého sovětského bloku do Evropské Unie. Jak dnes hodnotíte přínos těchto zemí procesu evropské integrace?

„Je stále hodně věcí, které lze zlepšit. Během této návštěvy Prahy jsem nabyl silný dojem, že Česká republika chce budovat Evropu, jež by byla přínosem pro občany. Máme podobné názory na sociální Evropu, na posilování jednotného evropského trhu či na evropskou obranou politiku. Naše pozice se ale vzdalují v tématech migrace a přerozdělování uprchlíků. V této oblasti pociťujeme nedostatečnou spolupráci ze strany mnohých zemí střední a východní Evropy. Solidarita nejsou jen evropské strukturální fondy, jež těmto zemím umožnily silný ekonomický růst, ale také vazby vzájemné solidarity v oblastech jako přijetí uprchlíků. Další otevřenou otázkou, která se však netýká České republiky, je právní stát. Jsme velice rádi, že Evropská komise otevřela nad tímto tématem diskuzi s Polskem a očekáváme v této oblasti konkrétní kroky směrem vpřed. Evropská Unie je společenstvím založeným na sdílených hodnotách a na právním státu.“

Italský premiér často mluví o nutnosti vytvořit vícerychlostní Evropu. Jak se ale určí do jaké rychlosti integrace patří jednotlivé  členské země? 

„Jediným parametrem je politická vůle. Různé stupně evropské integrace ale už existují. Máme tady eurozónu, Schengenský prostor či posílenou kooperaci ve specifických oblastech. Ale především tady máme Evropu, jež očekává svůj reboost a nemůže dále snášet zdržování. Nemůže být zablokovaní nad klíčovými tématy, např. Společnou evropskou obrannou politikou, jen z toho důvodu, že pár zemí se necítí připravené či jsou proti. Myslíme si, že vícerychlostní Evropa je způsob, jak dát nový impulz evropské integraci. Dalšími klíčovými slovy jsou ale otevřenost a inkluze. Veškeré iniciativy vyvíjené konkrétními bloky členských zemích musí zůstat otevřené i těm zemím, jež by  se chtěly připojit později.“

Jaké jsou priority Itálie v evropské politice po Brexitu? 

„Chceme vést politiku, jež by dokázala čelit Evropě strachu. Z Evropy strachu se zrodil Brexit a ze strachu se také napájí různé nacionalistické a populistické tendence, jež považují Evropskou Unii a imigraci za hlavní problémy. Musíme proto vytvořit novou Evropu, jež by dokázala poskytnout jistoty v oblasti obrany, sociální ochrany a ekonomického růstu. Chceme také Evropu, jež by dokázala znásobit životní a pracovní příležitosti pro mladé lidi, a to skrze prostředky jako Erasmus. Je naším přáním, aby Evropa obnovila vztah důvěry s občany a znovu nalezla nadšení, které vyprchalo během hospodářské krize.“

 

Na následujícím linku naleznete článek o setkání se členy Camic: www.camic.cz

 

Zdroj: Camic

 

Zdroj fotografie: Francesco Bencivenga Slow Photography

Loading…