Ačkoliv má Itálie stále relativně nízký počet vysokoškolsky vzdělaného obyvatelstva a zájem o studium univerzity spíše stagnuje, mít vysokou školu se na italském trhu práci stále vyplácí. Ukazuje to datové šetření připravené ekonomickým deníkem IlSole24Ore.
Podle údajů zpracovaných deníkem, má v Itálii práci téměř 80 procent osob s vysokoškolským vzděláním v produktivním věku. Míra zaměstnanosti při tom u lidí s maturitním vzděláním klesá na 65 procent a u ještě nižších stupňů dosaženého vzdělání klesá pod padesát procent. Největší rozdíly při tom zaznamenávají regiony s nižší ekonomickou výkoností, kde lidé s vysokoškolským diplomem mají citelně vyšší šance najít zaměstnání. Například v jižní Itálii má zaměstnání téměř sedmdesát procent vysokoškolsky vzdělaných osob, zatímco ve všech ostatních případech tato míra klesá pod padesát procent.
Proč však Italové nemají o univerzitní vzdělání zájem srovnatelný se zbytkem EU? Jeden z důvodů, dle autorů analýzy, spočívá v tom, že benefity vysokoškolského vzdělání se projevují příliš pozvolně. Na začátku kariéry je tak pozice lidí s vysokoškolským vzděláním a maturitou srovnatelná. S postupujícím věkem se však nůžky v míře zaměstnanosti i průměrného výdělku začínají rozevírat ve prospěch univerzitního vzdělání. Vysokoškolské vzdělání tak umožňuje rozvoj pracovní kariéry, které ostatní stupně vzdělání nejsou s to zaručit.
Zdroj: http://www.infodata.ilsole24ore.com
Zdroj fotografie: Wikimedia