Resultati di ricerca...
  • cs
  • it
close

Login

News

02.04.2025

Mario Moretti z Horizon Consulting: Navzdory unijní harmonizaci stále přetrvávají národní specifika

Síť podnikového poradenství Horizon Consulting byla založena v roce 2019 a dnes je aktivní již v deseti zemích střední a východní Evropy. Nejen italským podnikům nabízí široký katalog služeb. Mluvili jsme o tom se senior partnerem Mariem Morettim, který působí v Itálii a České republice jako daňový poradce a auditor.


Jaké služby nabízejí vaši členové v České republice?
A jakou máte cílovou skupinu na trhu?

Horizon Consulting Czech působí v Praze, kde jsou vedoucími partnery naší společnosti Roberto Massa a Silvia Baccarini a já jsem přítomen jako mezinárodní daňový specialista, s vlastním týmem, který je schopen nabídnout integrované a multidisciplinární služby v oblasti práva, daní, účetnictví a lidských zdrojů. Odbornost našich partnerů a odborníků, z nichž někteří mají přes 25 let zkušeností v oboru, a znalost různých odvětví trhu nám umožňují pomáhat klientům s různými potřebami, např. společnostem, které již delší dobu působí v České republice, malým a středním podnikům s ambicemi růstu na zahraničních trzích či startupům.

Reagovali jsme také na rostoucí zájem českých firem o rozšíření svých aktivit v zahraničí, přičemž jsme se zaměřili zejména na italský trh. Díky tomu jsme v posledních letech pomáhali i prestižním skupinám a poskytovali jim poradenství šité na míru, které jim usnadnilo vstup na italský trh a jeho konsolidaci.


Plánujete další rozšíření své sítě?

V současné době vedení naší struktury s prezidentem Francem Aprilem naplánovalo pro nadcházející roky konsolidaci v zemích, kde již působíme. Zůstáváme však otevřeni novým možnostem růstu, zejména v západní Evropě, prostřednictvím strategických partnerství s firmami s prokazatelnou prestiží a vizí, která se podobá té naší. V posledních týdnech jsme zahájili dialog s přední advokátní kanceláří, která projevila zájem o vstup, protože máme zavedenou pověst a nabízíme hodnotu, která spočívá v synergické spolupráci mezi odborníky z různých zemí.


Velká část národní legislativy vychází z unijního práva. Do jaké míry jsou podle vašich zkušeností harmonizovány vnitrostátní právní předpisy jednotlivých zemí EU? A nakolik jsou stále silná národní specifika?

Navzdory procesu harmonizace, který neprobíhá ve všech oblastech ve stejné míře, existují mezi národními předpisy stále značné rozdíly. Například pokud jde o daňovou legislativu, unijní právo přímo zasahuje do nepřímých daní, tedy DPH a spotřební daně, zatímco přímé daně stále vykazují národní rozdíly s vysokou mírou autonomie členských států, což vytváří rozdíly v investičních strategiích a umístění podniků. Kromě toho si každá země stále zachovává specifika spojená s historickými, ekonomickými a právními faktory. Vzpomeňme si na rozdíl mezi systémy občanského práva (např. Německo, Francie, Itálie) a systémy common law (např. Spojené království, Irsko), který nadále ovlivňuje výklad a uplatňování evropských předpisů.


Zavádění nových technologií, jako je umělá inteligence, přináší velké změny i do svobodných povolání.
Jak tuto problematiku řešíte? A nehrozí, že v této oblasti, kde jsou nutné velké investice, vznikne propast mezi velmi velkými a menšími firmami?

Zavádění umělé inteligence zásadně mění právní, daňové a poradenské profese a již nyní zlepšuje provozní efektivitu tím, že umožňuje rychlejší a přesnější správu dokumentů, analýzu právních předpisů a predikci právních a daňových rizik. Tato revoluce však s sebou přináší velké výzvy, a to jak z hlediska přizpůsobení profese, tak z hlediska investic do technologií. Se společnostmi a odbornými kancelářemi, které jsou součástí sítě Horizon Network, máme aktivní přístup k technologickým inovacím se zaměřením na digitalizaci procesů, automatizaci opakujících se úkolů, průběžné vzdělávání a kybernetickou bezpečnost a dodržování předpisů.

Riziko, že se mezi velkými a menšími firmami otevře propast, tu jistě je. Existuje však několik strategií, jak tento rozdíl snížit vytvořením konkurenční výhody. Mám na mysli přístup ke škálovatelným řešením, která umožňují i menším firmám využívat pokročilé technologie, aniž by jim vznikaly neúměrně vysoké náklady, spolupráci a účast v profesních sítích a partnerstvích s technologickými společnostmi nebo rozvoj hybridních kompetencí prostřednictvím významných investic do vzdělávání odborníků, aby mohli kombinovat právní a daňové dovednosti s hlubokou znalostí nových technologií.

Zdroj: Horizon Consulting / Camic

 

Loading…
Day tours from tirana Tour albania