Resultati di ricerca...
  • cs
  • it
close

Login

News

05.12.2018

Český trh práce, co se změní?

Na konci září Gi Group, italská nadnárodní skupina specializovaná na poskytování HR služeb, provedla akvizici svého konkurenta, skupiny Grafton Recruitment. Díky této akvizici pozice Gi Group na českém trhu citelně posílí. Skupina musí v současnosti čelit problémům typických pro plnou zaměstnanost a nedostatek pracovní síly v ekonomice, což je pro personalisty velká výzva. Ptali jsme se Carla Albaneseho, International Business Development Director skupiny.

Již druhým rokem se trh práce v České republice nachází ve stavu plné zaměstnanosti. Změní se tato situace vzhledem k nižšímu tempu růstu ekonomiky?

 „I přes pokles růstu, jež zaznamenáváme v letošním roce, nepředvídáme žádné výraznější změny na trhu práce v horizontu dvou let. Podle oficiálních statistik je v ČR neobsazeno na tři sta tisíc pracovních míst. Jedná se především o pracovní místa v administrativě a v průmyslové výrobě, kde se často hledá personál na pozice středně a málo kvalifikovaných dělníků. Dalším důsledkem této situace je tlak na růst mezd. Podle studie zpracované naší agenturou Grafton Recruitment se firmám vyplatí výrazně zvýšit mzdy, a to někdy i o deset procent, aby si udržely své stávající zaměstnance. Nově příchozí zaměstnanci totiž zpravidla mívají ještě vyšší mzdové požadavky“.

Takže pro firmy neexistuje jiné řešení, než hledat personál v zahraničí?

 „Vyjma řešení jako je vyšší automatizace výroby, což si ale také vyžaduje mnoho času a peněz, nic jiného nezbývá. Země, o které je ze strany českých firem nejvyšší zájem, jsou Ukrajina, balkánské země ale také vzdálenější státy, jako Mongolsko. Díky své mezinárodní síti Gi Group může, na základě požadavku klienta, hledat v mnohých z těchto zemí nový personál. Naše agentura je schopná také vyřídit veškerá povolení a další byrokratické požadavky. Vydání pracovních víz ale trvá dlouho a celkově se jedná o náročný byrokratický proces“.

V Evropské Unii je ale celá řada zemí, jež vykazují vysokou míru nezaměstnanosti, a tudíž převis v dostupnosti pracovní síly. Jsou dnes pracovní a mzdové podmínky v ČR dostatečně atraktivní, aby přitáhly potenciální zaměstnance, na příklad, z jižní Evropy?

 „Ve většině případů nejsou české pracovní nabídky dostatečně ohodnoceny, aby dokázaly přitáhnout zaměstnance ze zemí jako Itálie či Španělsko. Kromě nákladů na přestěhování, mnoho nezaměstnaných pobírá ve svých zemích původu dávky, jež jsou někdy doplněné i o další příjmy stranou, což výrazně redukuje benefit z přestěhování se za prací do České republiky. Navíc česká sociální síť je v mnoha případech méné štedrá, např. dávka v nezaměstnanosti trvá jen pět měsíců.“

V technických profesích ale jistý příliv zaměstnanců z Itálie existuje…

 „Kvalifikovaní pracovníci z Itálie, ať již v podobě zaměstnanců či dodavatelů, byli přítomni v ČR už před současnou situací nedostatku pracovní síly. Stačí vzpomenout případ montážní linky postavené v jedné významné české automobilce italskými techniky. Mluvíme navíc o personál, který je zvyklý pracovat v zahraničí.“

Hledají české podniky v zahraničí i své budoucí manažery?

 „Naše agentura se specializuje hlavně na výběr manažerů v Itálii pro italské firmy působící v České republice a dalších okolních státech, z tohoto hlediska bych řekl, že je situace stabilní.“

 

V listopadu jste byl jmenován do nové funkce International Business Development Director. Na čem teď budete pracovat?

 „V nové funkci se budu starat o společnosti, jež chtějí rozvinout svůj byznys v zahraničí. Zaměřím se především na malé a střední podniky, jež jsou často, ve srovnání s velkými firmami a korporacemi, opomíjené. Pro ně budeme hledat potenciální obchodní partnery v Evropě i na dalších kontinentech.“

 

Zdroj: Camic

Zdroj fotografie: Gi Group

Loading…