V úterý 14. června proběhla návštěva Italsko-české obchodní a průmyslové komory v závodě společnosti Heat Trasfer System (HTS) v jihomoravském městečku Novosedly na Moravě. Návštěvy se zúčastnil také italský velvyslanec v Praze Aldo Amati.
Heat Trasfer System je od roku 2003 součástí italské skupiny LU-VE Group, která byla založená v roce 1986 v italském okrese Varese. LU-VE patří k hlavním světovým výrobcům výměníků tepla, součástek pro systémy chlazení v průmyslu a maloobchodě, klimatizací a skleněných skříňových dveří pro chladící pulty. Nabízí využití v průmyslu a také v odvětví close control air conditioning. „Zhruba 55% našich příjmů tvoří výroba tepelných výměníků, což je segment trhu, na kterém jsme velice silní,“ vysvětluje Matteo Liberali, CEO skupiny. „Naše skupina je leaderem na trhu v odvětví chladících pultů pro chlazené i mražené potraviny v obchodech a supermarketech. Abychom ještě více posílili naše postavení v tomto sektoru, tak jsme v roce 2014 koupili společnost TGD, jež se specializuje na výrobu skleněných dveří do těchto pultů a systémů uzavírání. Klientům tak můžeme nabídnout kompletní řešení.“
Skupina také podniká v oblasti systému chlazení pro průmyslové účely a klimatizace budov, jež představují zhruba 35% příjmů. LU-VE Group je nejvíce aktivní ve výrobě klimatizací pro supermarkety, kanceláře a logistická centra a poskytuje také řešení pro systémy chlazení v chemickém průmyslu, v odvětví těžby ropy a plynu a také na operačních sálech, v data centrech a telefonních ústřednách. „Naše skupina vyhrála velké mezinárodní soutěže a postavila tak systémy klimatizací několika veletržních pavilónů ve Frankfurtu, divadla Bolšoj v Moskvě a pařížského paláce Palais de l'Elysée. Co se týče průmyslu, podíleli jsme se na vybudování systému chlazení závodu Volvo ve Švédsku. Jedna z posledních velkých mezinárodních zakázek se týkala dodávky systému chlazení serverů nového Panamského průplavu,“ dodává několik úspěchů Fabio Liberali, Chief Communications Officer skupiny LU-VE Group.
Díky příjmům přesahujícím 212 milionů eur ročně a s více než 1,5 tisíci zaměstnanci v různých zemích světa je LU-VE Group dobrým příkladem oněch „nadnárodních firem“, jež tvoří páteř italského průmyslu. Skupina má pět závodů v Itálii a dalších pět ve světě. Kromě České republiky tak LU-Ve Group má své továrny i v Polsku, Rusku, Švédsku a Číně. „Nikdy jsme nezaložili či neodkoupili firmu v zahraničí jen z toho důvodu, abychom přesunuli výrobu z Itálie, ale abychom lépe pokryli nové trhy a tím zaručili růst celé skupiny,“ zdůrazňuje Matteo Liberali. „Polovina naší výroby probíhá v zahraničí, kde pro nás pracuje zhruba tisíc zaměstnanců. Na mezinárodních trzích prodáváme 76% naší výroby. Jsme mimořádně pyšní na úspěch v Německu, kde průmyslové výrobky Made in Italy nemají vždy lehký život. Dalšími klíčovými trhy jsou Francie, střední a východní Evropa a Čína.“
Na rozdíl od mnoha rodinných firem má LU-VE Group od svého založení v akcionářské struktuře externí investory: firma tak v roce 2015 podnikla úspěšnou primární emisi akcií na milánském burzovním trhu pro malé a střední firmy AIM. „Dalším naším rysem jsou silné investice do výzkumu a vývoje, které nám umožňují zlepšovat naše produkty a obstát před kritérii efektivnosti, energetické úspornosti a ekologické udržitelnosti. I proto máme v současnosti navázanou spolupráci s 22 univerzitami a výzkumnými centry v 13 zemí světa. A ani Česká republika není výjimkou, protože zde spolupracujeme na společném projektu s Vysokým učením technickým v Brně. Tyto spolupráce nám mimo jiné otevírají přímou cestu k silně kvalifikované pracovní síle,“ dodává Matteo Liberali.
Heat Transfer System dnes zaměstnává ve svém závodě v Novosedlech na Moravě přes tři stovky zaměstnanců a příjmy společnosti se přibližují miliardě korun ročně. Závod pokrývá plochu o rozloze 50 tisíc metrů čtverečních a nyní prodělává významnou transformaci. „V současnosti probíhá celková reorganizace výrobních linek závodu, a to bez zastavení výroby,“ vysvětluje Michele Bubisutti, Operation Manager společnosti Heat Transfer System. „Závodu se tak dostanou nové poloautomatizované výrobní linky, jež nám umožní zvýšit výrobní objemy, rychlost a kvalitu výrobních procesů, jež dosud často dělali naši dělníci ručně. To nám vytvoří prostor pro další růst výroby a pro uspokojení nových zakázek.“
V roce 2016, kdy LU-VE slaví své 30. výročí založení, tak HTS zaznamenává silnou dynamiku růstu, která charakterizovala její dosavadní, třináct let dlouhé, působení. Díky tomu se zvýšila výroba i počet zaměstnanců. Italský průmysl tak dokázal vybudovat v tomto městě na hranicích s Rakouskem svou success story.
Zdroj fotografie: Camic