Ve čtvrtek 5. května a v pátek 6. května proběhla návštěva Italsko-české obchodní a průmyslové komory v Jižních Čechách, kterou vedl předseda Komory Gianfranco Pinciroli. Hlavním cílem návštěvy bylo posílit vazby s Jihočeskou hospodářskou komorou a následovně propojit členské firmy obou komor. Ve čtvrtek dopoledne tak v Českých Budějovicích proběhla konference, kde se představila Italsko-česká komora. Poté proběhly návštěvy v provozech významných jihočeských průmyslových firem Motor Jikov Group (automobilový průmysl), Klima a.s. a TCF Vzduchotechnika s.r.o. (obě odvětví velkoplošné klimatizace). Ve čtvrtek večer se pak v Českých Budějovicích uskutečnilo setkání mezi italskými a českými podnikateli.
Návštěva je hodnocena pozitivně vedoucími představiteli Komory. „Touto návštěvou pokračuje naše dlouhodobá snaha rozvíjet aktivity Komory i mimo Prahu,“ řekl předseda Italsko-české komory Gianfranco Pinciroli. „V rámci návštěvy jsme navštívili i provozy několika jihočeských firem, jež jsou na velice vysoké technologické úrovni. Inspirující byla i prohlídka naší členské firmy, společnosti Tecnocap s.r.o. a jejího závodu ve Strmilově.“
Velký zájem o Itálii byl vyjádřen i slovy ředitele Jihočeské hospodářské komory Luďka Keista. „Potenciál pro zvýšení vzájemného obchodu mezi Českou republikou a Itálií vidíme i z pohledu Jihočeského kraje,“ prohlásil Keist. „Jedná se například o součástky v automobilovém průmyslu, dále jsou to ale i chemické výrobky, stroje a zařízení, léky, plasty, ocel, textil, potraviny či elektro.“
V pátek 6. května pak komorová delegace společně s velvyslancem Aldem Amatim navštívila závod společnosti Tecnocap s.r.o., která je členem Italsko-české komory. Společnost je součástí skupiny Tecnocap, jež je leaderem na trhu s kovovými uzávěry. „Tecnocap byla založena v roce 1993 ve městě Cava di Tirreni jakožto start-up několika mladých podnikatelů,“ připomněl ředitel české společnosti Alfonso D'Agostino. „Zhruba před deseti lety skupina prošla důležitou fází expanze v zahraničí a provedla významné akvizice v ČR, na Ukrajině a ve Spojených státech. V současnosti máme šest výrobních závodů, z toho dva jsou v Itálii. V rámci celé skupiny pracuje přes šest stovek zaměstnanců.“
Český závod si vybudoval za posledních deset let zcela klíčovou roli a dnes v něm pracuje zhruba 40% zaměstnanců celé skupiny. „Naše hlavní trhy jsou Německo a Rakousko,“ dodal Alfonso D'Agostino. „Za posledních deset let jsme provedli mnoho investic do technologické obnovy celé výroby. Museli jsme také úplně změnit přístup k práci, protože dodáváme zboží potravinářským společnostem požadujících tu nejvyšší kvalitu. Díky investicím se tak kapacita výroby zvýšila z 300 milionů na 1,4 miliard uzávěrů. Tím se uvolnily výrobní kapacity, které se tak mohly zaměřit výlučně na italský trh, kde jsme v současnosti jedničkou.“
Výroba si tedy musí uchovat vysoké standardy kvality i při výrobních obratech čítajících miliony vyrobených uzávěrů za den. „Naše výroba je just in time a promítají se do ní sezónní faktory, jako například sklizeň okurek v Německu. Proto jsou zeměpisná poloha České republiky a dobré spojení s okolními zeměmi pro nás významnou konkurenční výhodou,“ poukazuje Paolo Pugliatti, ředitel výroby, na další významný rys přítomnosti skupiny Tecnocap v ČR. Tecnocap je tak příkladem toho, že investice v zahraničí mohou přinést benefit celé skupině.“
Dvoudenní návštěva Jižních Čech tak poukázala na velký potenciál rozvoje vztahů mezi Itálií a tímto regionem. Pro mnoho firem je to však již každodenní realita.
Zdroj fotografie: Camic